Tégla totemoszlopon formálta meg Munkácsy Mihály alakját egy békéscsabai képzőművész

Kultúra

Tégla totemoszlopon formálta meg Munkácsy Mihály alakját egy békéscsabai képzőművész. Baji Miklós Zoltán 3M ünnepe elnevezésű szerda esti rendezvényén leleplezik Schéner Mihály és Gubis Mihály totemét is a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban.

Három életnagyságú téglaszobron örökítette meg a Békéscsabához kötődő és általa tisztelt Mihály keresztnevű képzőművészek alakját Baji Miklós Zoltán helyi művész. A projektet a kulturális államtitkárság és a Magyar Művészeti Akadémia támogatta, az “emlékőrző totemek” a békéscsabai múzeum műtárgyanyagát gazdagítják – tájékoztatta az intézmény közleményben az MTI-t.

Az alkotó a B/3-as, rácsos, raszterhálós szerkezetű blokktéglák adta speciális jelleget kihasználva igyekezett a megidézett személyek jellegzetességeit beépíteni műveibe. Így a rájuk jellemző szakáll és bajusz, az általuk gyakran használt motívumok, valamint a születésük dátumához kapcsolódó asztrológiai jelképek is helyet kaptak a szobortesteken.

Munkácsy Mihály totemén például a jól fésült, álltól kettéálló szakálla és gondosan formált bajusza egyértelmű karakterjegyként jelenik meg. A szobor hasán a pecsétgyűrűjének művészi monogramja, az MM grafikai jele látható.

Schéner Mihály hasi pajzsán a rá jellemző, szürreális, népi játék alapú “hintatyúkocskán lovagló huszár” jelenik meg; Gubis Mihály totemén pedig az egyik legismertebb grafikai, festészeti motívuma, az amőbaszerű kontúrral körbevett kettős kereszt látható.

A kész téglaszobrok felületét az alkotó foszforeszkáló, éjjel világító festékkel díszítette, védőpatinaként pedig kőbalzsammal fújta le.

A szobrok a múzeum Jankay-Kolozsváry-Tevan szárnyának tetőzetén kapnak helyet.

 

MTI